Inne,  Start z brydżem

Rankingowe ABC

Pamiętam jeszcze te czasy, kiedy jako młody adept brydża dostałam legitymację przynależności do Polskiego Związku Brydża Sportowego. Wiedziałam, że ta legitymacja umożliwia mi bycie klasyfikowanym w rankingu. Nie bylejakim – rankingu GRACZY.

Ktoś na prędko mi powiedział, że za dobrze zagrany turniej dostanę punkty, które później przeliczą się na tzw. WK, a wysokie WK to było coś! Koledzy brydżyści ze starszych klas licytowali się kto ma większe 😁 Ba! Dziś duże WK także robi duże wrażenie. Ale to nie jedyny wskaźnik poziomu gry brydżysty. Spróbuję przybliżyć Wam metodologię oceny poziomu gry gracza, której używa Polski Związek Brydża Sportowego – nie jest to super oczywiste, ale kiedy się nad tym dłużej pochylić to… jak to mówią… w tym szaleństwie jest metoda 😆


Skąd się to bierze i jak to się liczy?

Pod nieco zagadkową nazwą PKL kryją się punkty klasyfikacyjne (w brydżu sportowym). To najmniejsza składowa, na podstawie której zbudowany są rankingi i cały system kwalifikacyjny.

Idea jaka przyświeca przyznawaniu PKLi to możliwość hierarchizowania graczy pod kątem umiejętności, wygranych turniejów, zdobytych tytułów. Im gracz ma więcej PKLi, tym większą siłę gry reprezentuje. W teorii, bo sama przekonałam się, że na ślepo nie można temu wierzyć 🤩

PKLe są naliczane tylko dla aktywnych członków PZBS i przyznawane są:

 • w rozgrywkach krajowych, nadzorowanych przez PZBS
 • podczas Mistrzostw Europy i Świata
 • w wybranych rozgrywkach rangi mistrzowskiej, będących pod auspicjami europejskich i światowych organizacji brydżowych

Zazwyczaj, podążając za polityką PZBS dotyczącą przyznawania PKLi (tak tak, są na to regulacje prawne 🙃), PKLe są naliczane tylko dla graczy plasujących się w górnej części tabeli. Za wydarzenia rangi ogólnopolskiej i międzynarodowej można dodatkowo zdobyć:

 • aPKL: arcymistrzowskie punkty klasyfikacyjne
 • PM: punkty mistrzowskie
 • MPM: międzynarodowe punkty mistrzowskie

Zasada jest prosta – im wyższa lokata w turnieju, tym więcej punktów kwalifikacyjnych. Czołowe miejsca w dużych i ważnych rozgrywkach, dodatkowo dopisują do konta aPKLe, PMy i MPMy. Wszystkie punkty kwalifikacyjne zdobywa się dożywotnio – tzn. nigdy nie tracą one ważności, nie przepadają, nie przeterminowują się.

Do zdobycia pierwszego tytułu kwalifikacyjnego, Kandydata, wystarczy już 50 PKLi. Kolejne tytuły, aż do Mistrza Międzynarodowego, bazują tylko na liczbie PKLi. Wyższe – wymagają posiadania na swoim koncie aPKLi, PMów i MPMów. A ci, którym marzy się najwyższy tytuł – Arcymistrz Światowy – muszą zapisać na swoim koncie wygraną w rozgrywkach rangi światowej.

Każdemu tytułowi odpowiada tzw. WK (czyt. wuka, współczynnik klasyfikacyjny). W środowisku brydżowym, znacznie częściej operuje się WK niż tytułami, choć znam kilku graczy, którzy zasiadając do stolika witają się per 'Arcymistrzu’ czy 'Arcymistrzu Międzynarodowy’ 🤩 😎

Czekacie pewnie na informacje gdzie zdobywać PKLe? Oto ona: PKLe zdobywa się na turniejach wszelakiej maści. Możecie je zdobyć grając na żywo w lokalnych lub ogólnopolskich imprezach lub grając online w turniejach z PKLami (BBO, Real Bridge, Funbridge). Niestety, takie turnieje zawsze są płatne (także to online). Wynika to z tego, że organizator turnieju musi odprowadzić opłatę do PZBSu, żeby ten zaksięgował PKLe na koncie graczy.

Cezar

Ok, wiecie już, że można gromadzić PKLe, aPKLe, PMy i MPMy. Musicie też wiedzieć gdzie się to wszystko gromadzi.

Baza, w której zbierane i przetwarzane są wszystkie dane związane z PKLami i ich pochodnymi, to baza Cezar (Centralna Ewidencja Zawodników i Rozgrywek).

Tutaj można po nazwisku lub numerze PID (skrót od PZBS ID) wyszukać każdego zarejestrowanego gracza. A po wejściu na jego profil – podejrzeć wszystko co z klasyfikacją jest związane: m. in. liczbę PKLi, aPKLi, MPów, PMów, historię ich zdobywania, miejsce w rankingach kiedyś i dziś, przyznany tytuł czy WK. Są też informacje dotyczące przynależności drużynowej czy data wstąpienia do PZBS. I fotka 📸 (!), o ile gracz podesłał ją do administratora Cezara.

Dodatkowo, w Cezarze znajdziecie m.in.:

 • ogólnopolskie rankingi graczy z podziałem na kategorie sportowe, regiony, lata
 • składy drużyn ligowych w bieżącym sezonie z podziałem na województwa
 • wykaz sędziów i szkoleniowców
 • listę osób odznaczonych Odznakami PZBS i członków honorowych
 • listę polskich zawodników z tytułami światowym
 • listę zagranicznych graczy, co dali się do naszego polskiego związku zapisać

Najbardziej adekwatnym rankingiem, obrazującym poziom gry zawodników jest Oficjalny Ranking PZBSu, który aktualizowany jest co kwartał. Tutaj przede wszystkim brane są pod uwagę punkty kwalifikacyjne zdobyte w niedalekiej przeszłości, te zdobyte dawno temu odgrywają mniejszą – pomijalną – rolę. Można powiedzieć, że ranking bazuje na obecnej sile gry. I tak na przykład gracz z 18 WK, który zaniechał grania nie będzie tutaj zajmował czołowych lokat. I podobnie – aktywny, odnoszący sukcesy gracz z małym WK będzie tutaj sklasyfikowany wysoko.

Klasy sportowe

Żeby było jeszcze bardziej skomplikowanie 😝 🤩, PZBS, nadaje zawodnikom klasy sportowe. Nie wszyscy się na nie kwalifikują. Klasa, bowiem, nadawana jest tylko za osiągnięcie czołowych wyników w zawodach brydża sportowego rangi co najmniej ogólnopolskiej. Nabywa się ją w momencie ich osiągnięcia i utrzymuje się ją tylko do końca następnego roku kalendarzowego. Nie jest więc czymś, co zdobywa się na stałe, jak np. WK.

To co? Kto w tym roku zostaje Arcymistrzem? 🤩 🏆 ♥️ 💪

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *