Start z brydżem,  Zasady gry

Kontra i rekontra

Czy w rozdaniu brydżowym, może polać się krew? Oczywiście! I nie myślę tu o rękoczynach między partnerami (mam nadzieję, że po ostatnim wpisie Partner na medal Wy też nie) 😂

Czerwień i fiolet – dwa kolory, które poza odzywkami – kontraktami możecie znaleźć (obok pasów) w bidding boxie. Do czego służą?

Licytacja

Poza licytowaniem kontraktów (i pasowaniem) w licytacji mamy do wyboru dwie dodatkowe odzywki: kontrę i rekontrę (odpowiedź na kontrę).

Jeśli będziesz grać w internecie lub czytać brydżową literaturę:

  • kontra najczęściej oznaczana jest jako X lub D (od angielskiego double)
  • rekontrę oznacza się jako XX, DD lub RD (od angielskiego redouble)

W bidding boxie kontrę reprezentuje czerwona, a rekontrę fioletowa* karteczka.

Kontra i rekontra

* Według mojej prywatnej oceny to bardziej granat, ale skoro tradycyjnie przyjęło się mówić o fiolecie – niech będzie i tak… 😌

Upraszczając sprawy, można powiedzieć że:

Kontra! = „Przeciwniku, nie wygrasz!”

Rekontra! = „Właśnie, że wygram!”

Wynika z tego jasno (mam nadzieję 😅), że skontrować możemy tylko kontrakt zalicytowany przez przeciwnika, a zrekontrować tylko jeśli wcześniej dostaliśmy kontrę.

Ani kontra, ani rekontra nie są samowystarczalne i nie można nimi np. rozpocząć licytacji. Zużywają jednak naszą turę  – nie możemy więc jednocześnie np. dać kontry i zalicytować kontraktu.

Jedna runda – jedna odzywka, a wybieramy między:

  • pasem
  • kontraktem
  • kontrą (o ile poprzedza nas kontrakt przeciwnika)
  • i rekontrą (o ile poprzedza nas kontra dana przez przeciwnika)

Co dalej?

Pojawienie się kontry czy rekontry nie zatrzymuje licytacji. Kontrakt skontrowany (lub zrekontrowany) można przelicytować dowolnym wyższym kontraktem (zgodnie z pierwotnymi zasadami). Przelicytowywać mogą obie strony barykady – zarówno Ty i Twój partner, jak i przeciwnicy.

Po pojawieniu się nowego kontraktu, kontra (lub rekontra) traci swoją moc – obie dotyczą wyłącznie kontraktu zalicytowanego bezpośrednio przed nimi. Jeżeli chcemy więc, by również kolejny kontrakt był rozgrywany z kontrą – musimy zalicytować ją ponownie.

Aby kontrakt z kontrą (lub rekontrą) stał się kontraktem granym w rozdaniu – standardowo muszą paść 3 pasy (licytacja się zakończy).

Pamiętaj, że razem z partnerem tworzycie zespół. Jeśli przeciwnik skontrował kontrakt zalicytowany przez Twojego partnera – Ty również możesz odpowiedzieć rekontrą. Kontrakt partnera jest przecież tak samo Twój – gracie w końcu do jednej bramki!

Pasy pojawiające się po kontrze / rekontrze są odzywkami neutralnymi. Jeśli przeciwnik po lewej zalicytował np. 1♥️, a nasz partner i drugi przeciwnik spasowali – nadal możemy 1♥️ skontrować.

Po co kontrujemy?

Kontrowanie nie jest oczywiście jedynie elementem walki psychologicznej i obniżania pewności siebie u przeciwnika 🙃 (lub podnoszenia swojego morale).

Obie odzywki nie zmieniają zalicytowanego kontraktu – wpływają jednak na punkty uzyskiwane w rozdaniu (tzw. zapis). Zarówno kontra jak i rekontra to broń obosieczna i trzeba używać ich rozważnie:

  • skontrujesz, a przeciwnik przegra – dostajesz więcej punktów 💪
  • skontrujesz, a przeciwnik wygra – przeciwnik dostanie więcej punktów 🥺

Podobnie będzie z rekontrą – ponownie powiększy się zapis zdobyty przez jedną z par.

Potocznie mówi się, że kontra podwaja zapis, a rekontra mnoży go razy 4. Nie jest to do końca prawda, ale na razie takie uproszenie na pewno wystarczy by oddać sens dawania tych odzywek.

Poćwiczymy?


Czy licytacja jest OK? Jaki kontrakt będzie grany i kto będzie rozgrywającym?

W
N
E
S
1
2
X
pas
2
pas
pas
pas
W
N
E
S
1BA
pas
2
pas
pas
X
pas
pas
XX
pas
pas
pas
W
N
E
S
pas
pas
1
2
pas
X
pas
pas
pas
W
N
E
S
pas
2
X
pas
pas
2
pas
pas
3
X
pas
pas
pas
W
N
E
S
1
pas
2
X
pas
3
pas
pas
X
pas
XX
pas
pas
pas
W
N
E
S
pas
3
X
5
X
pas
pas
XX
pas
pas
pas

Dlaczego we wstępie nawiązałam do lania się krwi? Nie da się zaprzeczyć – w rozdaniach z kontrą i rekontrą do ugrania jest często najwięcej. Dlatego też rozgrywki i obrony skontrowanych kontraktów zajmują często dużo więcej czasu.

Jeśli bardziej zainteresujesz się brydżem, na pewno spotkasz się z pojęciami takimi jak: kontra wywoławcza, kontra negatywna, kontra fit czy rekontra SOS. I rzeczywiście – kontry będziemy używać nie tylko w celu zakomunikowania przeciwnikom i partnerowi: Tego nie wygrają! Niezależnie jednak od tego jakie znaczenie przypiszemy obu odzywkom – zawsze będą miały wpływ na zwiększenie punktacji w rozdaniu.

No właśnie – punktacji! O niej już w kolejnym wpisie 🥳

Gotowi?

Przeczytaj też:

#5 Licytacja

#4 Atuty

#3 Jak brać lewy

#2 Talia kart w brydżu

#1 Brydż – o co chodzi?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *