Już gram,  Wist / Obrona

Wist odmienny

Jeśli na polskim turnieju spytasz przeciwników Jak wistujecie? to praktycznie zawsze usłyszysz odpowiedź: wist odmienny. Odmiennie to znaczy jak? No i odmiennie od czego i kogo?

Przyznam szczerze – nie wiem dlaczego akurat odmiennie 😂 Może dlatego, że nazwa wist odwrotny była już zajęta? Na pewno chodzi o odmienność od najpopularniejszego chyba na świecie wistu – naturalnego. Wist naturalny królował u nas przed laty. Potem moda się zmieniła i nadeszła era wistu odmiennego, który całkowicie zdominował polskie podwórko.

Niezależnie od tego czy odmienny to dobra nazwa, nie ulega wątpliwości, że warto przyjąć z partnerem spójny system wistowania. W rozdaniu brydżowym nie mamy zbyt wielu możliwości przekazywania sobie informacji. Wist jest jedną z nich i warto w pełni ją wykorzystać. Dzięki przyjętemu rozwiązaniu można łatwo ocenić z jakiego układu wychodzi partner i na tej podstawie podjąć decyzję jak powinna wyglądać dalsza obrona.

Konkrety

W wiście odmiennym z najczęstszych układów (tych niezbyt charakterystycznych) wychodzimy drugą-czwartą.

 • Ze wszystkich układów blotkowych wychodzimy drugą od góry.

  107542

  8654

  743

  82

 • Z układów z figurą – wychodzimy czwartą najlepszą lub drugą – jeśli czwarta nam nie przyszła (mamy dokładnie 3 karty).

  A87654

  K7642

  D765

  W32

  W taki sam sposób wychodzimy z układów z dwoma przedzielonymi figurami (nie w sekwensie).

  KW65

Co z układami specjalnymi?

 • Z sekwensu figur – najwyższą

  AK32

  KDW87

  DW8

  W10654  
     

  Układ W-10 to najniższy sekwens, z którego wychodzimy najwyższą kartą.

  Dzięki takiemu rozwiązaniu w dalszej fazie gry wiemy, że jeśli partner wyszedł w Damę to ma jeszcze co najmniej Waleta, ale jednocześnie nie ma Króla w tym kolorze.
       
 • Z wewnętrznego sekwensu – najwyższą

  ADW32

  KW105

  K10976 
               

  Wewnętrzny sekwens 10-9 to ostatni układ z którego będziemy wistować w ten sposób.

  Widzimy wist 10-tką. Wnioski? Partner ma 9-tkę i jakąś starszą figurę.

 • Z drugiej figury – figurą

  A5

  K2

  D3

  W9

  103


  Tutaj wyjątkowo 10-tkę w dublu traktujemy jak figurę. Wszystkie niższe karty to już układy blotkowe.

  Dlaczego z takich układów wychodzimy figurą? Ponieważ chcemy odblokować kolor lub dobrze skomunikować się w celu wzięcia przebitki.

  Wyobraź sobie, że masz ♠️K2, a Twój Partner ♠️A965. Przeciwnicy grają w ♦️. Jeśli wyjdziesz małą kartą, a Twój partner odwróci w pika, wylądujecie w Twojej ręce i żeby wziąć przebitkę będziesz musiał szukać do partnera innego dojścia. Wyjście Królem rozwiązuje ten problem.

  Jeśli przeciwnicy grają np. 1BA, a z partnerem macie w kolorze ♥️D2 do ♥️AK876  – ponownie wyjście Damą umożliwia Wam szybkie skomunikowanie się do wzięcia wszystkich lew w tym kolorze.

Jak jednak rozróżnić czy partner wychodzi z gołego Króla czy z całego mariasza (układ Król-Dama). Warto zadać sobie pytanie – z czego generalnie opłaca się wistować? lub z czego partner mógł wyjść po tej licytacji?

Opłacalność wistów

Wist zawsze poprzedzony jest licytacją, z której możemy wyciągnąć wnioski na temat tego jak mniej więcej wyglądają karty przeciwników i czego możemy spodziewać się po naszym partnerze. Wbrew pozorom – brak licytacji to też informacja.

Tabelka wistów jest jedynie narzędziem, które narzuca którą karta powinniśmy zawistować z danego układu. Wybór koloru wistu to sprawa dużo wyższej wagi 🙂 Czyli – najpierw decydujemy w co, a tabelka mówi nam jak.

Generalnie dobrze jest trzymać się przyjętych ustaleń – w obronie działamy z partnerem w sytuacji dużej niepewności co do tego co mamy w kartach i każda konkretna informacja jest na wagę złota.

W mojej ocenie są jednak dwa podstawowe układy, z którymi wist odmienny niezbyt dobrze sobie radzi:

H10x

H9x

H – honor czyli A, K, D lub W
x – to oznaczenie blotki

W tych dwóch przypadkach wist drugą od góry (czyli odpowiednio 10-tką i 9-tką) bardzo często może doprowadzić do bezsensownego wypuszczenia lewy. 10-tka i 9-tka to na tyle wysokie blotki, że przy niewielkim udziale partnera mogą stać się lewami. Dlatego wystawianie ich od razu na pożarcie uważam za nieco kontrowersyjne 🙃 Z naszego punktu widzenia – dużo lepiej byłoby, żeby ktoś inny wychodził w ten kolor – mielibyśmy wtedy komfort decyzji co i kiedy położyć.

Jeśli zdecydowaliście, że niezależnie od niebezpieczeństwa, musicie zawistować z takiego układu – wybierzcie lepiej najmniejszą kartę. Oczywiście może to zmylić partnera, ale jest to ryzyko z którym możemy żyć! 😂

Prawo jedenastu

Z wistem odmiennym wiąże się jeszcze jedna ciekawostka – prawo jedenastu.

Jeśli partner zawistował czwartą najlepszą to:

11 – (numerek wistu) – (liczba kart wyższych od wistu w dziadku) – (liczba kart wyższych od wistu w naszej ręce) = liczba kart wyższych od wistu w zakrytej ręce rozgrywającego

Wydaje się trudne, ale w rzeczywistości jest banalnie proste 🙂 Ocena tego ile wyższych kart ma rozgrywający i czy w ogóle takie ma może pomóc w decyzji co położyć.

Pamiętajcie jednak, że musi tu zajść warunek wistu w czwartą-najlepszą.

Przykład?

Obie przed partią,
Kontrakt 3BA – rozgrywa S
8753
AK54
AK42
DW43
6KW2
987
653
9876
Partner wychodzi ♠️6. W dziadku widzimy 2 karty wyższe od 6-tki, w ręku mamy 2 wyższe.

11 – 6 (numerek wistu) – 2 (dziadek) – 2 (ręka) = 1.

Oznacza to, że rozgrywający ma w ręku jedną kartę starszą od ♠️6.

Samo zawistowanie zgodnie z tabelką wistu jest zawsze początkiem drogi w rozdaniu 😌 Po wiście powinna nastąpić analiza tego z czego partner mógł wyjść i przyjęcie strategii do dalszej obrony.

Inne sposoby na przekazywanie sobie informacji w obronie? Oczywiście zrzutki! Wist odmienny – zrzutki odwrotne to tandem, którym jedzie większość polskich brydżystów. Dlaczego odwrotne skoro odmienne nie były zajęte? 😆 Jeśli wiecie – piszcie! Chętnie się dowiem 🙂

Gotowi na przemyślane wisty?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *