Już gram,  Wist / Obrona

Zrzutki

Ramię w ramię z systemem wistu idzie w brydżu system zrzutek. Brzmi poważnie (i pewnie część brydżystów powie, że tak właśnie jest), ale nie przesadzajmy – to po prostu narzędzie, które ma nam pomóc porozumieć się z partnerem w obronie. Co i gdzie ma partner? – to pytanie zadaje sobie każdy obrońca, który właśnie wziął lewę. Uchylmy więc trochę rąbka zrzutkowej tajemnicy!

Po co nam zrzutki?

W brydżu nie mamy zbyt wielkiego pola do manewru jeśli chodzi o przekazywanie sobie dodatkowych informacji. Tu od razu przypominam: kopanie się pod stołem, drapanie za prawym uchem czy kaszlenie (historia nieśmieszna i prawdziwa!) są surowo zakazane! Wszystkie wnioski, które wyciągamy na temat wyglądu rozdania mogą pochodzić jedynie z licytacji i kart, które lądują na stole. ♠️9, ♠️7 i ♠️3 możemy zrzucić aż na 6 sposobów. I tu właśnie – jeśli zrobimy odpowiednie ustalenia – mamy największe pole do popisu.

Podstawowe informacje, które mogą nam się przydać w to:

 • ilość kart w kolorach;
 • jakość poszczególnych kolorów czyli rozmieszczenie figur.

Nie wystarczy jednak ustalić, jak zrzucamy np. ilościówki. Musimy dodatkowo uzgodnić, która zrzutka będzie przekazywała, którą informację. I tu jest chyba największa trudność – dopóki dobrze nie dotrzemy się z partnerem, zdarzą się pewnie pomyłki (trudności z interpretacją miewają też stałe pary). Zacznijmy jednak od tego jak zrzucamy, a potem omówmy gdzie.

Zrzutki odwrotne

To zdecydowanie najpopularniejszy system zrzutek w Polsce.

Zasady są proste:

 • ilościówki dokładamy wedłg zasady:

  mała karta → duża karta = parzysta liczba kart
  duża karta → mała karta = nieparzysta liczba kart
 • jakość koloru pokazujemy:

  mała karta = zachęca (mam figury)
  duża karta = zniechęca (nie mam figur)

Warto od razu dodać, że zrzutki dajemy blotkami. Jak rozróżnić czy partner dorzucił małą czy dużą kartę (bierzemy pod uwagę oczywiście karty którymi partner dysponuje)? Musimy przeanalizować wszystkie karty, które widzimy – zarówno w dziadku, jak i w naszym ręku. Nawet wtedy interpretacja nie zawsze jest łatwa. Jeśli będziemy mieli okazję dorzucić kolejną kartę (skompletować zrzutkę) – wysokość numerków wyjaśni się sama. Przykładowo iloścówka ♠️7→♠️9 będzie oznaczać parzystą liczbę kart, mimo że obiektywnie 7 do małych nie należy 😀 Jednak nasz partner nie zawsze będzie miał komfort podejmowania decyzji po skompletowanej zrzutce i czasem będzie musiał wykonać kluczowe zagranie już po zobaczeniu pierwszego numerka.

Dlatego ważne, by zrzutki dawać kartami jak najbardziej skrajnymi. Dzięki temu partnerowi dużo łatwiej będzie odróżnić małą od dużej.

Obie wymienione zrzutki: iloścówka i jakość dotyczą zawsze koloru, który właśnie dołożyliśmy.

Przykładowo – jeśli zrzucaliśmy jakość to:
♥️2 → oznacza dobre kiery;
♠️9 → oznacza brak figur w pikach.

Lavinthal (zrzutka krakowska)

Oprócz ilościówek i jakościówek (nazywanych też marką bezpośrednią) bardzo popularny jest również Lavinthal. Lavinthala wykorzystuje się praktycznie zawsze jako zrzutkę nie do koloru. Dajemy go w sytuacji kiedy, skończył nam się kolor wiodący w danej lewie i musimy pozbyć się jakiejś karty z pozostałych kolorów.

Przykładowo: rozgrywający ściąga swoje dobre trefle, my już trefi nie mamy. Teraz jest właśnie moment kiedy możemy dołożyć Lavinthala.

Lavinthala dokladamy według zasady:

 • mała karta w kolorze oznacza wartości w młodszym z pozostałych kolorów;
 • duża karta oznacza wartości w starszym z pozostałych.

Przykładowo: przeciwnicy grają kontrakt 4♥️. Rozgrywający ściąga atuty, nasz partner nie ma już do kierów.
Dokłada 2♦️ → ma wartości w ♣️.
Dokłada 8♣️ → ma wartości w ♠️.
Dokłada 6♠️ → to zależy! 😂 Na podstawie kart, które widzimy musimy zinterpretować czy 6 to duża czy mała karta. Jeśli mała → ma wartości w ♣️. Jeśli duża → ma wartości w ♦️.

Lavinthala stosujemy również pewnych specyficznych, ściśle określonych sytuacjach – np. dokładając zgrywane przez rozgrywającego atuty (mimo że do pokazania mamy w teorii trzy kolory).

Who is who? (czyli która zrzutka co oznacza)

To na pewno sprawa do obgadania z partnerem 😀 Na początek jednak kilka ustaleń, które możecie zastosować od razu.

 • Partner wistuje w Asa, Króla lub Damę i może utrzymać się przy wiście → dokładamy jakość.
 • Partner wistuje w figurę i nie ma możliwości utrzymania się przy wiście lub zawistował blotką, a my nie musimy się podbić → dokładamy ilościówkę.
 • Pierwsza zrzutka nie do koloru → Lavinthal lub jakościówka (w zależności od przyjętego rozwiązania).
 • W atutach → dokładamy Lavinthala.
 • W bocznych kolorach, w które gra rozgrywający → dokładamy ilościówki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *