Już gram,  Start z brydżem,  Zasady gry

Wyniki w brydżu sportowym

Chcesz się wybrać się na turniej. Partner umówiony. Siadasz do stołu i sędzia ogłasza, że turniej jest na maksy. Gierka przebiega w miłej atmosferze i na koniec okazuje się, że wyniki podawane są w procentach. W żadnym zapisie brydżowym nie ma procentów. O co chodzi? 🤔  Innym razem umówiłeś się na mecz brydżowy i nie wiesz dokładnie jak liczy się wyniki, a więc pojawia się lekki stres, bo nie wiadomo czego się spodziewać… Nie lękaj się! Dzisiaj odkrywamy tajniki brydżowego zapisu 😀 🤩

Mecz

Pamiętasz artykul dotyczący punktacji sportowej? Mówiliśmy o tym jak liczyć punkty zdobyte w każdym rozdaniu. W meczu gra się umówioną wcześniej liczbę rozdań. Gra się przeciwko innemu teamowi (drużynie). Każdy team to dwie pary. Przy jednym stole siada po parze z każdego teamu.

Siadacie, gracie te same rozdania na każdym stole, osiągnięty wynik w rozdaniu notujecie w tzw. kontrolce (to taki szablon do wpisywania wyników). Po rozegraniu wszystkich rozdań – czas na liczenie wyników i poznanie zwycięzcy. Wystarczy porównać jedną linię (np. NS) na obu stołach.

Kontrolki meczowe wypełnia każda para, więc z jednego meczu powinniśmy mieć 4 kontrolki. Dwie wypełniają pary z jednej drużyny i dwie z drugiej. W ramach jednej drużyny porównuje się zapisy i na koniec weryfikuje z przeciwnikami czy zgadzają się wyniki, a wierzcie mi pomyłki zdarzają się bardzo, bardzo często.

Oto przykładowe zapisy 6 rozdaniowego meczu w kontrolce dla obu stołów:

Przyjrzyjmy się na początek wynikom z drugiego stołu.

W rozdaniu nr 1 wpisany jest kontrakt 3♦️, rozgrywającym był W i wziął lew…. „=” ? Znak równości oznacza, że rozgrywający wziął tyle lew ile wynika z samego kontraktu, tzn. dla 3♦️ powinniśmy wziąć 9 lew. Dla zrealizowanego kontraktu na poziomie 3 możemy równoważnie, zamiast „=” wpisać 9. Jeśli zrealizujemy więcej/mniej lew to można wpisać liczbę tych lew lub +/ –  odpowiednio dla nadróbek i dla lew wpadkowych.

Na koniec jeszcze ciekawostka 110 dla WE to -110 dla NS 🤓

A teraz porównujemy! Trzeba policzyć różnicę w zapisie. Wracając do przykładu za kontrakt 3♦️ zrealizowanego przez W mamy: +50 dla NS z pierwszego stołu i -110 dla NS z drugiego stołu. Czyli:

50 – (-110) = 160

Te 160 przeliczamy teraz na IMPy (International Match Points, zwane także PM, czyli punkty meczowe) według rozpiski umieszczonej na dole kontrolki, czyli 4 IMPy dla NS z pierwszego stołu. Pierwsze rozdanie policzone! 👍

Teraz analogicznie porównujemy wszystkie pozostałe.

Wynik: 31:1, czyli różnicą 30 impów wygrała drużyna zajmująca linię NS na pierwszym stole. Fanfary 🎉

Turniej na impy

Turniej na IMPy to nic innego jak turniej, w którym wynik podajemy w IMPach, tak jak w meczu. Zasadnicza różnica między turniejem a meczem jest taka, że w turnieju musimy porównać wynik, ze wszystkimi innymi stołami, a nie tylko z jednym, jak w meczu. Spokojnie, gracze sami tego nie robią 😉 Zajmuje się tym sędzia (a właściwie program liczący). Przedstawię wam logikę tego liczenia, gdyż często ma to wpływa na taktykę gry 👊

Oto przykład: załóżmy, że turniej jest grany na 4 stołach. W rozdaniu nr 1 w kontrolkach turniejowych mamy 4 wyniki. Zwyczajowo jeśli zapis był po stronnie NS to zapisujemy go ze znakiem + , dla linii WE ze znakiem -.

Stół 1: 3♦️ dla NS: + 110
Stół 2: 3♥️ dla WE: -140
Stół 3: 4♥️ dla WE: -620
Stół 4: 4♥️ dla WE: +50

Liczy się teraz średnią, sumując zapisy z odpowiednim znakiem i dzieląc przez liczbę stołów:

(+110 – 140 -620 +50) / 4 = -150

Średnia wynosi -150 (względem linii NS), co oznacza, że wszystkie pary na linii NS oddawali średni zapis 150 na stronę WE. To punkt odniesienia. Teraz liczy się różnicę w IMPach dla każdego stołu, korzystając z tej samej tabelki IMPów, co w meczu (obszar w kontrolce zaznaczony na zielono).

Wyniki dla jednego rozdania wyglądają następująco:

Stół 1:
Para NS: +110 – (-150) = +260, czyli +6 IMPów dla NS i -6 IMPów dla WE

Stół 2:
Para NS: -140 – (-150) = -10, czyli 0 IMPów dla obu par

Stół 3:
Para NS: -620 – (-150) = -470, czyli -10 IMPów dla NS i +10 IMPów dla WE

Stół 4:
Para NS: +50 – (-150) = 200, czyli +5 IMPów dla NS i -5 IMPów dla WE

Analogicznie program liczy to dla pozostałych rozdań, sumuje wyniki dla każdej pary i podaje końcowe wyniki. Można więc skończyć turniej na dużym plusie i…. dużym minusie 😉

Warto zauważyć, że w meczu lub w turnieju na IMPy nadróbka jest warta 1 IMPa, natomiast końcówki, szczególnie po partii, są warte worek IMPów! Wniosek jest prosty: w meczu lub w turnieju na IMPy warto najbardziej skupić się na realizacji zapowiedzianego kontraktu lub obłożenia przeciwników nie bacząc na stratę wynikającą z nadróbek.  Mówiąc obrazowo: kiedy przeciwnicy grają 4♥️ naszym celem nie powinno być niepuszczenie nadróbki, a obłożenie kontraktu. Jeśli na przykład widać, że ryzykownym wyjściem możemy trafić do partnera figury i obłożyć przeciwników, nie powinno nas zrażać widmo puszczonej nadróbki. Trzeba ryzykować! Obłożenie końcówki może przynieść nam aż 12 IMPów! A jeden IMP stracony przy nadróbce wart jest ryzyka.

Turniej na maksy

Turniej na zapis maksymalny (w skrócie na maksy) to najpopularniejszy rodzaj turnieju w Polsce. W takim turnieju nie przelicza różnicy średniej na IMPy, ale robi tzw. maksowanie, w którym liczy się ,który zapis był wyższy od drugiego zapisu i nie ma znaczenia jaka (duża czy mała) była różnica!

Przykładowo mamy rozdanie, które grane było na 4 stołach i poniżej mamy uproszczoną kontrolkę turniejową:

Punktację na maksy podajemy w procentach, ale …. początkowo sędzia liczy to punktowo.

Para nr 12 uzyskała wynik 620, co było najlepszym wynikiem (na linii NS), więc otrzyma 100%, a punktów 10. Skąd te 10? Punktacja jest co 2 punkty zaczynając od zera aż do skończenia zapisów 🤯 Tutaj jest 6 zapisów więc mamy 0, 2, 4, 6, 8, 10. Jeśli są dwa (lub więcej) takich samych zapisów, to odpowiadające im punkty sumujemy i dzielimy przez tyle ile było powtórzeń.

Teraz możemy zamienić punkty na procenty, licząc od góry w kontrolce, dla pary NS: 100%, 60%, 80%, 30%, 30%, 0%. Pary WE dostają wynik w %, który jest uzupełnieniem wyniku NS do 100%.

Przyznaję, trochę to zawiłe… To co trzeba z tego zapamiętać i o maksach wiedzieć, to to, że wzięcie kilku niskich zapisów z rządu nie zwiastuje złego wyniku w całym turnieju. Każde nowe rozdanie to szansa na 100%, często zapewni nam je skromna z pozoru nadróbka ☺️

Na ile wygrywa się turniej?

Jaki wynik w turnieju par należy uznać za „dobry”? Oczywiście taki, który daje nam wygraną 😆 Jednak nie zawsze uda się zwyciężyć. Nawet więcej, brydż to taka dyscyplina, w której znacznie częściej się przegrywa, czy też ma się zły wynik niż dobry. Dlatego wśród doświadczonych brydżystów panuje przekonanie, że brydż uczy pokory 🧐 🤔… powiało filozofią… teraz konkrety! W turnieju par na zapis maksymalny każdy wynik powyżej 50% oznacza, że zagrałeś lepiej niż „statystyczny” Kowalski. W turnieju par na IMPy wynik 0 IMP jest odpowiednikiem 50% w turnieju na maksy. W dużym skrócie można powiedzieć, że turniej skończony na plusie trzeba zaliczać do udanych 😀

Ile więc % lub IMPów należy mieć by wygrać turniej? Cóż, zależy to zarówno od samych rozdań jak i ich liczby. Bywają „płaskie” rozdania, czyli takie, w których nic się nie dzieje i wynik jest jednorodny u wszystkich par. A i może się trafić, że rozdania są trudne i mocno obrotowe. Nie bez znaczenia jest też fantazja i umiejętności nasze i przeciwników 😆

Istnieje prawidłowość, że im dłuższy turniej, tym wynik potrzebny do jego wygrania jest bliższy średniej. Dla przykładu, w turniej par na maksy 8 rozdaniowym wynik 70% nie gwarantuje wygranej, aczkolwiek czasami, bardzo rzadko, wystarczy 60%. W turnieju par liczącym 300 rozdań, a więc takim, który trwa kilka dni(!), wynik 70% jest tylko teoretycznie możliwy. W praktyce wystarczy (tylko) około 55% do wygrania takiego turnieju.

* * *

Pojawia się pytanie, która forma zapisu jest najbardziej „sprawiedliwa”, tj. oddająca siłę gry pary lub drużyny. W meczu porównujemy się tylko z jedną drużyną. Nie brak opinii, że w dystansie zawsze wygrywa lepszy. Mecz 64 rozdaniowy prawie zawsze wygra lepsza drużyna, mecz 32 rozdaniowy z reguły wygra lepsza drużyna. Ale już grając mecze 8 rozdaniowe, zdarzyć się może wszystko – amatorzy mogą ograć mistrzów!

W turniejach par na maksy czy IMPy, nasz wynik zależy także od innych par. Niekiedy wygrane 4♥️ na przymusie kaskadowym za +620, będzie turniejowo nic nie warte, bo na innych stołach gracze ochoczo będą szli w obronę 4♥️ i pary na waszej lini będą zapisywać sobie +1100. Mimo że zagraliśmy swoje rozdanie życia, to wynik w turnieju nie odda naszego geniuszu 😤

Stąd też największym prestiżem cieszą się rozgrywki drużynowe, a powszechnie uważane za najtrudniejsze do zdobycia trofeum to Drużynowe Mistrzostwa Świata Bermuda Bowl.

IMPy i maksy to nie jedyne formy zapisu brydżowego. O innych ciekawych zapisach już niebawem. Stay tunned 🤗

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *