Już gram,  Licytacja

Cue bidy (i licytacja szlemowa)

Jeśli interesowaliście się choć trochę licytacją szlemową na pewno obiło Wam się o uszy określenie cue bid. A może to przeciwnicy wyjaśnili tak zalicytowaną przez siebie odzywkę? Cue bidy są elementem licytacji szlemowej (po pierwszym zdaniu wpisu to pewnie jasne😅). Ale konkretnie – o co chodzi, jak i po co je stosować?

Licytacja szlemowa

Licytacja szlemowa to oczywiście temat-rzeka. Niezależnie od tego jakie przyjmujecie rozwiązania, ważne żeby pozwalała Wam na wygodne uzyskanie jak największej liczby informacji niezbędnej do podjęcia decyzji czy iść dalej (i jak wysoko).

Żeby tak było, dobrze jest przyjąć pewną logikę wymiany informacji (biorąc pod uwagę to jakiej wiedzy najczęściej potrzebujemy aby wylicytowanego szlemika można było uznać za dobrego).

I tak:

 • poziom 1-2 przeznaczone są na otwarcie i pierwsze opisanie karty (siła, wstępne informacje o składzie itp.);
 • następnie gdzieś na poziomach 2-3 (zwykle im niżej tym lepiej) następuje uzgodnienie koloru – to zazwyczaj podstawa do przejścia do licytacji szlemowej;
 • poziomy 2-3 (poza powyższym) są przeznaczone do pokazywania składu ręki – nawet już po uzgodnieniu koloru warto to robić ponieważ łatwiej będzie nam policzyć posiadane lewy;
 • poziom 4 to właśnie miejsce przeznaczone na tajemnicze cue bidy
 • 4BA to pytanie o asy.

Cue bid?

No dobrze ale po co nam ten cue bid? Zauważcie, że możemy uzgodnić kolor, dowiedzieć się o składzie partnera i spytać o asy. Załóżmy, że jednego będzie nam brakować – przy szlemiku to jednak nie przeszkoda. Ściągną nam jedną lewę, a reszta będzie już nasza. Ale czy na pewno? Niekoniecznie…

Łatwo można wyobrazić sobie sytuację, w której wszystko zgadza nam się perfekcyjnie, a tu nagle na wiście przeciwnicy ściągają nam w jednym z kolorów Asa i Króla. Szlemik przegrany, zanim jeszcze dorwaliśmy się do gry…

Sposobem na uniknięcie takiego wypadku jest właśnie wykorzystanie cue bidów.

Cue bid to taki układ w kolorze, w którym nie oddajemy na szybko dwóch lew.

Cue bidy mogą być więc:

 • honorowe – As lub Król;
 • krótkościowe – singiel lub renons (brak kart w kolorze).

Mówimy również o cue bidach pierwszej i drugiej klasy – oznaczającej zero lub jedną lewę do oddania. Czyli: As lub renons to cue bid pierwszej klasy, Król lub singiel – drugiej.

O czym trzeba pamiętać, żeby bezproblemowo korzystać z cue bidów?

 • Cue bidy zaczynamy licytować na wysokości 4 – pierwszy cue bid to 4♣️.
  Wyjątkiem jest licytacja na uzgodnionych kierach – cuebidowanie na kierach zaczynamy od odzywki 3♠️
 • Cue bidy zawsze licytujemy po kolei. Pominięcie cue bidu oznacza jego brak! Jest to ekstremalnie istotne – łatwo wyłowimy dzięki temu przypadki dziurawego koloru.
 • Żeby spytać o asy musimy być pewni, że mamy wszystkie cue bidy. Brak nawet jednego oznacza, że szlemik jest bez szans.
 • Nie musimy odsprzedawać się do końca – jeśli cue bid zalicytowany przez partnera nam wystarcza (mamy wszystkie pozostałe) możemy oczywiście wziąć byka za rogi i spytać o asy.
 • Nie dajemy cue bidów w atutach – od sprawdzenia honorów atutowych jest pytanie o asy. Zalicytowanie końcówki w nasz kolor jest więc zawsze zjazdem do bazy i oznacza, że czegoś nam brakuje (lub nie mamy nic więcej i nie chcemy przekraczać końcówki).
 • Cue bidy stosujemy jeśli jesteśmy zainteresowani szlemikiem – jeśli wiemy, że interesuje nas tylko końcówka nie wymieniamy cue bidów.
 • To że mamy wszystkie cue bidy nie oznacza, że warto pytać o asy. To że mamy wszystkie cue bidy i wszystkie asy nie oznacza, że uda się nam wygrać szlemika. Szlemik to 12 wziętych lew (oddana maksymalnie jedna) i tych właśnie lew może nam łatwo zabraknąć, jeśli nasze karty nie są wystarczająco silne.
 • Jeśli partner pominął cue bid, a Ty kontynuujesz licytację – oznacza to że masz cue bid pominięty przez partnera (gdybyś go nie miał_a wiedział_a_byś, że w tym kolorze jadą dwie górne lewy).

Przykład?

Mam otwarcie i 5♠️1♠️ – 2♦️Mam forsing do końcówki i 5♦️
Oprócz 5♠️ mam jeszcze 4♥️2♥️ – 2♠️ Mam fit pik
Mam 5♥️ 3♥️ – 3♠️ Okej – sprawdźmy szlemika w ♠️
Mam cue bid ♦️ (nie mam cue bidu ♣️)4♦️ – 4♥️Mam cue bid ♥️ i cue bid ♣️
Ile masz wartości? (Blackwood)4BA – 5♦️Mam 0-3 wartości z 5
Czy masz Damę atu?5♥️ – 6♣️Mam D atu i jednego K
Gramy!7♠️ ……..

Jak wszystkie konwencje licytacyjne, na początku cue bidy mogą wydawać się skomplikowane. Jednak tak jak zawsze – trochę treningu i łatwo dostrzeżecie jak bardzo mogą się przydać.

Kto spróbuje?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *