Analiza na wysokościach
Oto rozdanie z cyklu ciekawe.
Obie przed partią,
|
♠ D652
♥ D9864 ♦ – ♣ 10983
♠ –
♥ 3 ♦ W106432 ♣ D76542 ![]()
♠ AW8
♥ W75 ♦ AKD95 ♣ KW
♠ K109743
♥ AK102 ♦ 87 ♣ A |
Licytacja
2BA to klasyczne blokujące otwarcie na kolorach młodszych, obiecuje nie za wiele punktów i minimum 5♣️ oraz minimum 5♦️.
5♦️od E w pierwszym czytaniu ma charakter niejednoznaczny – jest albo blokujące albo konstruktywne. Może być tak, że przeciwnicy mają mało punktów i chcą przeszkodzić opozycji w znalezieniu najlepszego kontraktu, lub… zwyczajnie sami chcą wygrać 5♦️- bo mają odpowiednio dużo punktów i sprzyjający układ. Dopiero dalsza licytacja może zdradzić, czy 5♦️było w obronie czy w ataku.
Kiedy licytacja zbiegła do S, został on postawiony przed bardzo trudnym wyborem. Ledwo zdążył przyjrzeć się niezłemu układowi na starszych i zliczyć punkty (całkiem niezłe 14) a tu sytuacja zmusza go do licytowania na poziomie 5! To grząski grunt – doświadczenie pokazuje, że kontrakty na poziomie 5 łatwo można przegrać. No i nie wiadomo, kto tu ma kartę… Licytować czy pasować? 🤔
Z pomocą nadchodzi statystyka. W prostej odsłonie. Otóż wysoki skok na 5♦️ powinien być oparty o dobry fit, co oznacza, że N (statystycznie) kar ma mało. A jeśli ma mało kar to spora szansa na długość w którymś kolorze starszym. Wniosek? Interwencja po 5♦️wydaje się być zasadna.
Z resztą, nawet gdy nie uda się wygrać 5♥️ lub 5♠️, to może przeciwnikom szło 5♦️, więc ciągle możemy mieć zysk, a jeśli stratę to niewielką. A jeśli to wciąż za mało argumentów, to dodajmy jeszcze jeden: kto nie ryzykuje nie pije szampana 😜 🍾🥂
A zatem ustalone – coś trzeba zalicytować. Tylko co? 5♠️ (mamy ich w końcu 6♠️), czy lepsza będzie kontra?
Tu warto wtrącić o kontrach, kiedy przeciwnicy sfitowali swój kolor. Najczęściej, bowiem, ma ona charakter wywoławczy, np.
Oczywiście, im wyżej przeciwnicy licytują tym kontra musi być bardziej odpowiedzialna, gdyż partner nie mając własnego kolor do gry może z braku rozsądnej odzywki spasować.
W omawianym rozdaniu, kontra na 5♦️, mimo sporego stopnia karności (ta karność to z uwagi na poziom, na którym jesteśmy), powinna jednak nieść także pewne walory wywoławcze, dlatego jest odzywką bardziej elastyczną niż jednostronne 5♠️. Dodatkowo z układami, w których partner nie ma ciekawej ręki i spasuje także 5♦️z kontrą może być całkiem niezłym interesem.
I tak oto po tej dość przydługiej analizie, pada kontra!
Przesiądźmy się teraz na pozycję N (D652, D9864, – , 10983 ). Jesteśmy na etapie:
Co robić?
Decyzja jest graniczna.
Na pewno bezpieczna jest gra na wysokości 5, i to przemawia na korzyść decydowania się na 5♥️ lub 5♠️. Ponadto, widząc u siebie renons karo wzrasta prawdopodobieństwo, partner ma trochę punktów w karach, a do gry własnej nie jest to najlepsza dla nas wiadomość. Bo co nam po np. ♦️KW10x u partnera? Nie przyniesie nam wielu lew na szlemika.
Z drugiej strony, decydując się na wybranie koloru starszego do gry nie dajemy partnerowi możliwości w podjęciu decyzji, sami musimy wybrać: 5♥️ lub 5♠️ i liczyć na to, że trafiliśmy w najlepszy kolor do gry. A jeśli pokusimy się o szlemika, łatwo możemy zaangażować partnera w podjęcie tej decyzji. Zrobimy to przez zalicytowanie 6♦️!
Szala nie przechyla się na żadną z możliwości – każdy wybór – granie tylko końcówki lub granie szlemika może być dobry. Ale… mamy aż 4 trefle, a to daje nadzieje na krótkość u partnera. No i stało się! Ręką, mimo tylko 4 punktów nabrała rumieńców 🤩😊
Przy stole padło 6♦️, po czym S zdecydował, że grać się będzie w piki. 6♠️ zostało skontrowane przez E.
Rozgrywka
Wist nastąpił w waleta karo. Przebitka w stole i pora na decyzje jak rozegrać piki.
Jeśli E kontrował to zapewne ma asa pik. Dlaczefo? A no bo… statystyka (znowu przywołana do tablicy!) przemawia za długością pik w ręce E, dodatkowo kontra od E sugeruje, że ♠️A u E jest wysoce prawdopodobny.
W takim przypadku tylko zagranie ♠️D w drugiej lewie może doprowadzić do zwycięstwa. Zabezpiecza to wszystkie warianty: singlowy as, drugi as, i na koniec – najgroźniejszy układ – AWx.
Zauważ, że zagranie pika do króla, prowadzi do przegranej jeśli E ma ♠️AWx u E (E oczywiście położy blotkę na zagraną ze stołu kartę, my dołożymy króla i wpadniemy w rozpacz 😫 kiedy W nie dołoży do koloru). Jeśli natomiast zdecydujesz się w pierwszej lewie na impas waleta pik, mina twa będzie nietęga, gdy E dołoży blotkę z Ax, a drugi przeciwnik weźmie singlowym waletem 😛
Tak oto, po wyczerpującej analizie obu graczy w trakcie licytacji oraz starannej rozgrywce osiągnąłeś fantastyczny wynik! Pewnie wiesz, że tyle szczęścia naraz nie trafia się często, ale życzę ci tylko takich rozdań. Niech moc będzie z tobą! 🙃
Na koniec jeszcze jedna ciekawostka tego rozdania: szlemik szedł na 18 punktach! Zauważyłeś? 🤓🧐😀