Już gram,  Licytacja,  Rozgrywka

Analiza na wysokościach

Oto rozdanie z cyklu ciekawe.

Obie przed partią,
D652
D9864

10983

3
W106432
D76542
AW8
W75
AKD95
KW
K109743
AK102
87
A
W
N
E
S
2BA
pas
5
ktr
pas
6
ktr
6
ktr
pas…

Licytacja

2BA to klasyczne blokujące otwarcie na kolorach młodszych, obiecuje nie za wiele punktów i minimum 5♣️ oraz minimum 5♦️.

5♦️od E w pierwszym czytaniu ma charakter niejednoznaczny – jest albo blokujące albo konstruktywne. Może być tak, że przeciwnicy mają mało punktów i chcą przeszkodzić opozycji w znalezieniu najlepszego kontraktu, lub… zwyczajnie sami chcą wygrać 5♦️- bo mają odpowiednio dużo punktów i sprzyjający układ. Dopiero dalsza licytacja może zdradzić, czy 5♦️było w obronie czy w ataku.

Kiedy licytacja zbiegła do S, został on postawiony przed bardzo trudnym wyborem. Ledwo zdążył przyjrzeć się niezłemu układowi na starszych i zliczyć punkty (całkiem niezłe 14) a tu sytuacja zmusza go do licytowania na poziomie 5! To grząski grunt – doświadczenie pokazuje, że kontrakty na poziomie 5 łatwo można przegrać. No i nie wiadomo, kto tu ma kartę… Licytować czy pasować? 🤔

Z pomocą nadchodzi statystyka. W prostej odsłonie. Otóż wysoki skok na 5♦️ powinien być oparty o dobry fit, co oznacza, że N (statystycznie) kar ma mało. A jeśli ma mało kar to spora szansa na długość w którymś kolorze starszym. Wniosek? Interwencja po 5♦️wydaje się być zasadna.

Z resztą, nawet gdy nie uda się wygrać 5♥️ lub 5♠️, to może przeciwnikom szło 5♦️, więc ciągle możemy mieć zysk, a jeśli stratę to niewielką. A jeśli to wciąż za mało argumentów, to dodajmy jeszcze jeden: kto nie ryzykuje nie pije szampana 😜 🍾🥂

A zatem ustalone – coś trzeba zalicytować. Tylko co? 5♠️ (mamy ich w końcu 6♠️), czy lepsza będzie kontra?

Tu warto wtrącić o kontrach, kiedy przeciwnicy sfitowali swój kolor. Najczęściej, bowiem, ma ona charakter wywoławczy, np.

W
N
E
S
1
pas
2
ktr
W
N
E
S
1
pas
3
ktr
W
N
E
S
1
pas
4
ktr

Oczywiście, im wyżej przeciwnicy licytują tym kontra musi być bardziej odpowiedzialna, gdyż partner nie mając własnego kolor do gry może z braku rozsądnej odzywki spasować.

W omawianym rozdaniu, kontra na 5♦️, mimo sporego stopnia karności (ta karność to z uwagi na poziom, na którym jesteśmy), powinna jednak nieść także pewne walory wywoławcze, dlatego jest odzywką bardziej elastyczną niż jednostronne 5♠️. Dodatkowo z układami, w których partner nie ma ciekawej ręki i spasuje także 5♦️z kontrą może być całkiem niezłym interesem.

I tak oto po tej dość przydługiej analizie, pada kontra!

Przesiądźmy się teraz na pozycję N (D652, D9864, – , 10983 ). Jesteśmy na etapie:

W
N
E
S
2BA
pas
5
ktr
pas
?

Co robić?

  • pas? NIE! Na pewno nie! 🚫⛔️🙅‍♀️ Kilka argumentów wspierających: po pierwsze mamy renons karo, po drugie mamy zero (z e r o ) lew na kontrakt 5♦️ i po trzecie możemy grać (i wygrać) własny kontrakt mając do wyboru dwa kolory – piki lub kiery
  • 5♥️ czy 5♠️?
  • a może szlemik?

Decyzja jest graniczna.

Na pewno bezpieczna jest gra na wysokości 5, i to przemawia na korzyść decydowania się na 5♥️ lub 5♠️. Ponadto, widząc u siebie renons karo wzrasta prawdopodobieństwo, partner ma trochę punktów w karach, a do gry własnej nie jest to najlepsza dla nas wiadomość. Bo co nam po np. ♦️KW10x u partnera? Nie przyniesie nam wielu lew na szlemika.

Z drugiej strony, decydując się na wybranie koloru starszego do gry nie dajemy partnerowi możliwości w podjęciu decyzji, sami musimy wybrać: 5♥️ lub 5♠️ i liczyć na to, że trafiliśmy w najlepszy kolor do gry. A jeśli pokusimy się o szlemika, łatwo możemy zaangażować partnera w podjęcie tej decyzji. Zrobimy to przez zalicytowanie 6♦️!

Szala nie przechyla się na żadną z możliwości – każdy wybór – granie tylko końcówki lub granie szlemika może być dobry. Ale… mamy aż 4 trefle, a to daje nadzieje na krótkość u partnera. No i stało się! Ręką, mimo tylko 4 punktów nabrała rumieńców 🤩😊

Przy stole padło 6♦️, po czym S zdecydował, że grać się będzie w piki. 6♠️ zostało skontrowane przez E.

Rozgrywka

Wist nastąpił w waleta karo. Przebitka w stole i pora na decyzje jak rozegrać piki.

Jeśli E kontrował to zapewne ma asa pik. Dlaczefo? A no bo… statystyka (znowu przywołana do tablicy!) przemawia za długością pik w ręce E, dodatkowo kontra od E sugeruje, że ♠️A u E jest wysoce prawdopodobny.

W takim przypadku tylko zagranie ♠️D w drugiej lewie może doprowadzić do zwycięstwa. Zabezpiecza to wszystkie warianty: singlowy as, drugi as, i na koniec – najgroźniejszy układ – AWx.

Zauważ, że zagranie pika do króla, prowadzi do przegranej jeśli E ma ♠️AWx u E (E oczywiście położy blotkę na zagraną ze stołu kartę, my dołożymy króla i wpadniemy w rozpacz 😫 kiedy W nie dołoży do koloru). Jeśli natomiast zdecydujesz się w pierwszej lewie na impas waleta pik, mina twa będzie nietęga, gdy E dołoży blotkę z Ax, a drugi przeciwnik weźmie singlowym waletem 😛

Tak oto, po wyczerpującej analizie obu graczy w trakcie licytacji oraz starannej rozgrywce osiągnąłeś fantastyczny wynik! Pewnie wiesz, że tyle szczęścia naraz nie trafia się często, ale życzę ci tylko takich rozdań. Niech moc będzie z tobą! 🙃

Na koniec jeszcze jedna ciekawostka tego rozdania: szlemik szedł na 18 punktach! Zauważyłeś? 🤓🧐😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *