Już gram,  Rozgrywka

Jak kraść w brydżu

Na początek, dość nietypowo ogłaszam wszemi wobec: złodziejstwo jest dozowolone. W brydżu ‼️

Często, szczególnie w rozgrywce, kradzież jest wręcz wskazana 🙃

I co najważniejsze – wszystko jest legalne i zgodne z przepisami i 👮‍♀️ nikt 👮‍♀️ nie będzie nas ganiał po sali za ten występek.

Chodzi oczywiście o kradzież lew – już wyjaśniam na przykładzie.

W turnieju par po nieskomplikowanej licytacji rozgrywasz 3BA z ręki N.

W
N
E
S
1
1BA
pas
3BA
pas…

Wist nastąpił w ♠️8 (wist odmienny) i ukazał się stolik:

A10
KD
D975
AD1062
D65
1054
K6
KW954

Położyłeś ze stołu małe, z nadzieją na wzięcie dwóch lew (wstawienie damy grozi tym, że gracz W podstawi króla, my zabijemy asem i to będzie tylko jedna lewa pikowa). W podłożył ♠️ 9 i pierwszą lewę wziąłeś na ♠️10.

Wyjaśnił się więc kolor pikowy – gracz E zawistował z konfiguracji ♠️W8x.

Liczymy lewy: 2 pikowe, 5 treflowych. Te bez wysiłku. Brakuje jeszcze dwóch. Nasze wnikliwe oko dostrzega, że można je wyrobić w kierach i karach.

Ale jest też pułapka – zanim wyrobimy sobie lewy gwarantujące realizację kontraktu, przeciwnicy wybiją nam asa pik (po wzięciu pierwszej lewy) i nie zdążymy wyrobić lewy w drugim kolorze (bo opsy wezmą kolejną lewę i ściągną forty pik).

Uciekniemy się więc do użycia podstępu i ukradniemy szybko jedną lewę.

Jeśli gracz E ma asa karo, to najlepszym zagraniem jest blotka karo do króla. E nie może wskoczyć asem bo od razu podaruje nam dwie lewy. Jeśli przepuści to wtedy możemy wybić kiera.

Jeśli jednak asa karo ma W, to mamy ten sam manewr, ale w drugą stronę (trzeba czyli zagrać blotkę spod króla karo do damy, W też nie może wskoczyć asem, bo podaruje nam dwie lewy).

Plan obmyślony…. Tylko kto ma ♦️A?

Policzmy punkty. Po naszej stonie jest ich 26 (17+9). Gracz E pokazał już waleta pik (wskazany wistem). Zostaje 13 punktów. Jeśli gracz E miałby mieć ♦️A, to W miałby tylko 9 punktów i nie otworzyłby licytacji na pierwszym ręku. ♦️A jest więc zlokalizowany u W, a my możemy przystąpić do realizacji planu!

Przechodzimy więc do stołu treflem i gramy blotkę spod ♦️K. W musi puścić. Mamy to! Udało nam się ukraść lewę! Teraz czas na wyrobienie kiera – gramy ❤️K.

Fanfary🎉

Pełny rozkład przedstawia się następująco:

A10
KD
D975
AD1062
K9742
AW92
A84
7
W83
8763
W1032
83
D65
1054
K6
KW954

Jeszcze na koniec coś małym druczkiem.

Być może zauważyliście, że W może mieć w karach AW10xx, a wtedy takie zagranie spod ♦️K też nie przyniesie sukcesu. To prawda! Ale zagranie spod ♦️K to i jedyna (i poprawna) linia rozgrywki, która może przynieść sukces.

I uwaga druga. Wejście 1BA jest mało estetyczne: układ 54, pojedyncze trzymanie w pikach i KD sec w kierach. Może lepiej jest wejść 2 trefl? Choć na szybko może się wydawać, że to niezła opcja, to później szybko pojawi się problem ze zbilansowaniem rozdania. Nie będzie wiadomo w jakiej strefie jesteśmy: końcówki, częściówki, w strefie inwitu do końcówki. Odzywka 1BA, mimo że nie jest wzorcowa, to ma jednak ogromą zaletę: szybko ułatwia zbilansowanie rozdania: przedział 15-17 vs wejście 2♣️ (które może być z przedziału 12-17). A i jeszcze! Mamy przecież ♠️10 pik, która – jak to było w autentycznym rozdaniu – przydała się do wzmocnienia trzymania pikowego. Dlatego jeśli macie wątpliwości: wejście kolorem średniej lub niskiej jakości czy też wejść 1BA, to polecam wchodzić 1BA 🙂 Ważne (i konieczne) żeby było trzymanie w kolorze wroga.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *