Na lekko

Mistrzostwa Świata

Ostatnie tygodnie obfitują w wydarzenia sportowe – dopiero co zakończyły się Mistrzostwa Europy w piłce nożne, i Olimpiada w Tokio. Teraz swój czas mają jedne z najważniejszych rozgrywek brydżowych – Drużynowe Mistrzostwa Świata. Żeby powiedzieć precyzyjniej – europejskie eliminacje do Drużynowych Mistrzostw Świata. I mimo, że jeszcze nie walczy się o medale, dla kibica obserwowanie zmagań reprezentacji krajów to nielada gradka.

Eliminacje właśnie się zakończyły – jeśli nie mieliście okazji oglądać – zachęcam do przejrzenia tego, co się działo (zapis rozgrywek).

Krótka historia

W Mistrzostwach Świata uczestniczy 24 kraje z całego świata.

Do tej pory jako kwalifikacje do Mistrzostw Świata uznawano mistrzostwa rozgrywane w danym regionie (np. Mistrzostwa Europy czy Ameryki Północnej). Z uwagi na zawirowania w organizacji rozgrywek spowodowane pandemią, do najbliższych, 45. Mistrzostw Świata, kwalifikacje rozgrywane są jako osobna impreza, online. Reprezentacja kraju gra w swoim kraju, w miejscu wyznaczonym przez swoją brydżową federację, za pośrednictwem platformy RealBridge. Rozgrywkom przygladają się obserwatorzy z innego kraju (wyznaczeni przez WBF).

Brydżowe Mistrzostwa Świata nie nazywają się 'tak po prostu’ Mistrzostwami 😀
Z uwagi na ich kategorie wyróżnia się następujące wydarzenia: Bermuda Bowl, Venice Cup i The d’Orsi Senior Trophy. Trwają w tym samym czasie, organizowane są przez World Bridge Federation (WBF, czyli Światową Organizację Brydża). Każde z nich inaugurowało w innym czasie a format i częstotliwość rozgrywek ewaluowały na przestrzeni lat. Obecnie, rozrywane są co dwa lata.

 • Bermuda Bowl – kategoria OPEN. Pierwsze Mistrzostwa odbyły się w 1950r w miejscowości Hamilton na Bermudach. Do tej pory odbyły się 44 razy.
 • Venice Cup – kategoria KOBIET. Pierwsze rozgrywki odbyły się w Wenecji, we Włoszech w 1974r. Do tej pory rozegrano je 22 razy.
 • The d’Orsi Senior Trophy – kategoria SENIORZY. Pierwsze rozgrywki miały miejsce w Paryżu, we Francji, w 2001r. Do tej pory było rozegrano je 10 razy

Dla ujednolicenia, numeracje poszczególnych wydarzeń pomija się i używa się numeracji kategorii Open.

Najnowszymi rozgrywkami są rozgrywki mixtowe – Wuhan Cup, które inaugurowały w 2019r.

Format rozgrywek MŚ wygląda następująco:

 • wszystkie zakwalifikowane drużyny w swojej kategorii (24 z całego globu) grają eliminacje metodą każdy z każdym (tzw. Round Robin) – czyli 23 rundy, 16 rozdań każda (razem 368 rozdań)
 • do walki o medale awansuje 8 najlepszych drużyn
 • od ćwierćfinałów gra się metodą pucharową (nazywane również play-off’ami lub knock-out’ami) – czyli przegrany odpada. W każdym etapie rozgrywa się 6 rund po 16 rozdań

Tak więc zwycięzca wyłaniany jest po 656 rozdaniach 🤩 – przyznacie, że to zacny dystans 😃

Zwycięzcy

Nie sposób nie wspomnieć o tym, kto zapisał się na kartach zwycięzców. Nie wiem, czy wiecie, że Polska zapisała się na kartach historii wiele razy.

W Bermuda Bowl Polska na podium stawała 8 razy:

 • złoto: 2019, 2015
 • srebro: 1991
 • brąz: 2013, 2003, 2001, 1989, 1981

W The d’Orsy Tropry w strefie medalowej byliśmy 5 razy:

 • srebro: 2009, 2001
 • brąz: 2015, 2013, 2011

W Venice Cup i Wuhan Cup nasze pierwsze medale wciąż przed nami.

W Venice Cup nasz największy dotychczasowy sukces to 4. miejsce w 2017r. a w Wuhan Cup – 11. miejsce w 2019r.

W grupie medalistów w biało – czerwonych barwach są (alfabetycznie):

Wszystkich zainteresowanych tym, kto grał z kim i co zdobył zachęcam do odwiedzenia Wikipedii (Bermuda Bowl, Venice Cup, The d’Orsi Seniors Trophy) i stron WBF (Bermuda Bowl, Venice Cup, The d’Orsi Seniors Trophy, Wuhan Cup) 🙂

Najbliższe, 45. Drużynowe Mistrzostwa Świata planowane są na przełom marca i kwietnia przyszłego roku we Włoszech. Polska wystąpi w Venice Cup (awans z 2 miejsca), The d’Orsi Seniors Thropy (awans z 6. miejsca) i w Mixtach (awans z 8 miejsca). Gratulujemy i już trzymamy kciuki! 👍

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *