Już gram,  Rozgrywka

Rozgrywka na odwróconą rękę

Czy planujecie swoją rozgrywkę po wiście? Oby😂 Nie jest to łatwe, ale niezbędne żeby utrzymać w dobrym stanie nasz brydżowy związek partnerski… Rozgrywając często ulegamy pokusie grania szybko. W szczególności w rozdaniach, gdy na oko wydaje się, że nie mamy za dużo szybkich przegrywających. Niestety często w kilkukartowej końcówce okazuje się, że co prawda przegrywających nie było zbyt wiele, ale wygrywających też nie…

Powyższa diagnoza dotyczy w szczególności kontaktów atutowych. Jeśli przeciwnicy nie mogą ściągnąć nam na wiście obkładających lew – czujemy się bezpieczni. To może być jednak pozorne bezpieczeństwo.

Planując rozgrywkę w kontrakcie atutowym często wybieramy rękę bazową – taką w której po wszystkich naszych manewrach zostaną same forty. Prawie zawsze będzie to ręka z dłuższymi atutami. Po pierwsze – mamy w niej mniej bocznych kart do wyrobienia (długie atuty upraszczają sprawę). Po drugie…

Teoria

Zasada 1: Liczbę lew zwiększają przebitki w krótszym fragmencie atutów

Nasz kolor atutowy to ♠️AKDW10 do ♠️987.

Jeśli gralibyśmy w BA to należy nam się w tym kolorze 5 lew.

Jeśli przebijemy coś w dłuższym ręku zostanie nam ♠️AKDW do ♠️987. Wzięliśmy 1 lewę przebitkową i należą nam się jeszcze 4 topy = razem 5 lew.

Jeśli przebijemy coś w krótszym ręku zostanie nam ♠️AKDW10 do ♠️98. Wzięliśmy 1 lewę przebitkową ale nadal należy nam się 5 topów = 6 lew.

Wniosek: Każda przebitka w krótszym fragmencie atutów to dodatkowa lewa.

Zasada 2: Jeśli nasz kolor atutowy ma równą długość w obu rękach to już pierwsza przebitka w dowolnym ręku da nam dodatkową lewę

Nasz kolor atutowy to ♠️AKDW do ♠️10987.

Jeśli gralibyśmy w BA to należy nam się w tym kolorze 4 lew.

Jeśli przebijemy coś w dowolnym ręku liczba naszych lew atutowych zwiększy się:

⟶ zostanie nam ♠️AKDW do ♠️1098 – wzięliśmy 1 lewę przebitkową i należą nam się jeszcze 4 topy = razem 5 lew.

lub

⟶ zostanie nam ♠️AKD do ♠️10987 – wzięliśmy 1 lewę przebitkową i należą nam się jeszcze 4 topy = razem 5 lew.

Czy da się wziąć więcej lew przebijając w dłuższym fragmencie atutów?🧐 Da! Ale jest to nieco bardziej karkołomne.

Zasada 3: Dodatkową lewę daje nam dopiero przebitka sprawiająca, że nasz pierwotnie dłuższy fragment atutów staje się krótszy od fragmentu w drugiej ręce

….czyli, że jak? 😱

Wyrównaniu długości atutów w obu rękach nie daje dodatkowych lew:

⟶ jeśli nasze atuty dzieliły się 5-3 i zrobimy dwie przebitki doprowadzając do układu 3-3 – liczba naszych lew nie zmienia się,

⟶ dopiero zrobienie kolejnej przebitki zwiększa liczbę lew o 1 itd.

Posłużmy się powyższym przykładem. Po wykonaniu pierwszej przebitki zostaje nam ♠️AKDW do ♠️987 co daje nadal 5 lew.

Gdy wykonamy drugą przebitkę zostanie nam ♠️AKD do ♠️987 i należy nam się nadal 5 lew (wzięliśmy 2 przebitki, bierzemy jeszcze 3 topy).

Zauważmy, że na tym etapie, oba nasze fragmenty atutowe są równej długości. Zróbmy więc kolejną przebitkę. Zostanie nam ♠️AK do ♠️987. Wzięliśmy 3 przebitki i należą nam się nadal 3 topy! Razem 6 lew!

Możemy powtórzyć ten manewr po raz kolejny uzyskując siódmą lewę: ♠️A do ♠️987. 4 przebitki + 3 topy = 7 lew.

Voila!

Oczywiście mamy tu przykład dość abstrakcyjny – mieliśmy wszystkie najwyższe atuty i nasz krótki fragment zapewniał nam topowe lewy (takie, które moglibyśmy po prostu ściągnąć). Nie uwzględniliśmy również ewentualnych problemów z komunikacją, tego że musimy mieć co przebijać itd.

Nie oznacza to jednak, że takie rozdania nie chodzą! Wykonywany przez nas na przykładzie manewr ma nawet swoją nazwę: rozgrywka na odwróconą rękę (kto by się spodziewał…😂).

Aby nie być gołosłowną przejdę do przykładu z życia.

Praktyka

W
N
E
S
pas
1
2
3
pas
4
5
5
X
XX
pas
5
pas
5BA
pas
7
pas…
Obie przed partią,
AK7
AQJ5
K1096
A4


5

Q85
K7432
A7
KJ5

Najważniejsze wnioski z licytacji: W ma bardzo duży układ na ♠️ i ♣️. Spodziewamy się czegoś na kształt 6-6. Czy to ważne? Bardzo!

Zauważmy, że jeśli atuty w rozdaniu dzielą się 2-2 lub 3-1 – kontrakt jest kompletnie z góry. Musimy tylko ściągnąć atuty i przebić w stole jednego trefla.

W tym konkretnym przypadku, możemy spodziewać się jednak układu 4-0. Wskazuje na to dodatkowo wist w karo gracza W: 6 pików, 6 trefli i karo to 13 kart. Jeśli przy takim układzie będziemy próbowali przebić trefla w stole – spotka nas smutna porażka. Mały atut zostanie nadbity przez gracza E. Przebitka dużym atutem spowoduje, że graczowi E odłoży się lewa atutowa na ♥️10.

Zastosujmy więc rozgrywkę na odwróconą rękę! Możemy przecież przebić kara w ręku. W ten sposób weźmiemy brakującą lewę – przebijemy 2 kara, ale dopiero druga przebitka da nam dodatkową lewę (patrz: teoria)!

Bierzemy więc karo w ręku i ściągamy raz atuta (tak na wszelki wypadek, bo po co się męczyć graniem nastu lew skoro po pierwszej moglibyśmy zadeklarować resztę🙂). W mógł mieć może układ 6♠️ 5♣️ 1♦️ 1♥️? Kto go tam wie…

Spodziewanie, zastaliśmy podział 4-0. Przechodzimy więc do stołu ♦️K i przebijamy karo w ręce. Następnie wchodzimy do stołu ♣️A i przebijamy ostatnie karo.

Obie przed partią,
AK7
QJ5

4
Q85
K7

KJ

Teraz zostaje nam tylko ściągnięcie atutów💪

Cały rozkład dla ciekawskich:

Obie przed partią,
AK7
AQJ5
K1096
A4
J109642

5
Q109832
3
10986
QJ8432
76
Q85
K7432
A7
KJ5

Czy komuś z Was udało już się zastosować taką rozgrywkę w praktyce?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.